Přemýšlíte o výsevu odrůdy Eletta campana do pěstebního boxu nebo se chystáte na zcela nový projekt? V tomto článku se dozvíte vše, co vás zajímá o této odrůdě!

Detailně popíšeme celý proces pěstování v boxu, od výsevu semen až po sklizeň.

PĚSTEBNÍ BOX

Cílem tohoto článku je představit odrůdu Eletta campana a základy pěstování pro běžné smrtelníky, proto je celý pěstební prostor i použitý materiál koncipován "on a budget", tak aby byl dostupný opravdu pro každého.

  • Pěstební stan 240x120, výška 200cm.
  • Osvětlení 1000w DE 400V HPS armatura s regulací, zapojeno na běžné spínací hodiny.
  • Ventilátor pro odvod vzduchu 680m3/h UFO

VÝSEV

Feminizovaná semena Eletta campana jsme vyseli v množství 40ks, jelikož jsme počítali, že né všechna vzejdou, případně se objeví nějaký slabší kus. Jako pěstební médium jsme použili sadbovací kostky RootRiot, které jsou vyrobeny z kompostu a organického pojiva, a pro klíčení semen se nám vždy osvědčily.
Namočené sadbovací kostky se semeny putovaly do plastového skleníčku, do kterého na dno sypeme perlit, který zvyšuje vlhkost a brání tomu, aby sadbovací kostky stály ve vodě, která na víku skleníčku kondenzuje. 

4. den od výsevu nám bylo jasné, že rezerva semen byla zbytečná, jelikož téměř všechna vzešla. Kostičky jsme lehce navlhčili postřikovačem a dále udržovali v teplotě 22-27°C.

7. den od výsevu máme všech 40 semen vyklíčených a připravených k přesazení. Kromě 100% klíčivosti je milým překvapením i to, že všechny rostlinky vypadají silně a zdravě, ani se nijak nekroutí.

RŮST

1. týden zakončujeme přesazením rostlin do 1l květináčků, substrátu BioBizz Light-mix a přesunem do pěstebního boxu. Světlo prozatím necháváme co nejdále od rostlin, nastavené na výkon 750w a délku dne 18hodin. Rostliny zality 30ml čisté odstáté vody.

9. den od výsevu zaléváme znovu 30ml odstáté vody, zvyšujeme výkon světla na 825w a posouváme blíže k rostlinkám. Teplota se i nadále drží v rozmezí 23-28°C.

18. den od výsevu už zaléváme 100ml denně na každou rostlinku (postupně jsme zvyšovali). Opět posouváme světlo blíže k rostlinám a stále udržujeme teplotu 23-28°C. Sazeničky už prokořenily květináč, začínají znatelně narůstat a co nevidět budou připraveny k přesazení.

21. den od výsevu přesazeno do 3l květináčů Ercole, výbojka 100cm od vrcholků rostlin na výkonu 825w. Rostlinky poprvé přihnojujeme pomocí BioBizz FishMix, postřikem na list v koncentraci 0,5ml/l.
Zálivka 200ml odstáté vody na rostlinu, každý den.

27. den od výsevu přesazujeme do 5,7l květináčů (většina Ercole, pár kousků v obyčejných hranatých). Světlo udržujeme 100cm od vrcholků a přepínáme na výkon 1kW. Rostlinky zaléváme 500ml odstáté vody denně, obden přihnojujeme BioBizz Bio-Grow v dávce 2ml/l a i nadále postřikujeme BioBizz FishMix 0,5ml/l.

32. den od výsevu se objevuje první problém - lehké fialovění řapíků a stonků, sytě zelená barva listů s výrazným prokreslením žilnatiny. V tomto období zároveň došlo k lehkému poklesu minimálních i maximálních teplot v boxu na 20-25°C. Přestáváme hnojit na list i do zálivky a nadále zaléváme pouze vodou.
Odstraňujeme největší horní listy, branící růstu spodních větví.

Více o problému s listy v samostatném článku 1. Soutěž pro GROWERY - zabarvení listů.

36. den od výsevu zdviháme světlo do výšky 120cm od vrcholků a přepínáme na výkon 1.200w (vzdálenost lampy od rostlin určujeme na základě předchozích měření PAR metrem), od dalšího dne přecházíme na periodu 12/12 pro květ. Problém s výživou vyřešen, rostliny spotřebovaly většinu nadbytečného dusíku. Pro jistotu budeme i v dalších několika dnech zalévat pouze vodou, bez přídavku hnojiv.

Poslední den růstu mají rostliny průměrnou výšku 25cm, měřeno od povrchu substrátu. Krom protrhání pár větších listů jsme do stavby rostliny nijak nezasahovali, abychom získali co nejlepší představu o přirozené stavbě a vývoji této genetiky. Nutno dodat, že Eletta campana stavbou mile překvapila a oproti ostatním registrovaným odrůdám svojí keřovitou stavbou připomíná spíše konopí indické.

KVĚT

Oproti původnímu plánu přepnout okolo 30.dne růstu jsme nabrali lehké zpoždění, ale nechtěli jsme riskovat ovlivnění nakvétání rostlin přebytkem dusíku. U legálních odrůd konopí obvykle po přepnutí dochází k nárůstu až o čtyř-násobek velikosti, ale s ohledem na dosavadní vývoj této genetiky počítáme s nárůstem o 1,5násobek a konečnou výškou rostliny včetně květináče 90-110cm. Vezmeme-li v potaz 90cm vzdálenost výbojky od vrcholků rostlin a zhruba 20cm výšku armatury osvětlení, jdeme s místem opravdu na doraz. Né nadarmo všem pěstitelům doporučujeme pěstební boxy s minimální výškou 220cm.

1. týden květu - známky problémů s dusíkem jsou už jen stěží patrné. Z rostlin jsme odstranili drobné větvičky na spodní třetině (ty které nemají šanci dorůst vrcholky) a pár větších listů, bránících růstu nižších pater. Výška rostlin koncem týdne se pohybuje mezi 30-35cm. Teplota v rozmezí 21-26°C a zálivka i nadále pouze odstátou vodou.

2. týden květu - začínáme hnojit na květ: BioBizz Bio-Grow a BioBizz Bio-Bloom prozatím ve snížené dávce 1ml/l a stimulátor BioBizz Top-Max taktéž 1ml/l, každé druhé zalití. 

V souladu se zákonem

Součástí dodávky rostlin či semen jsou veškeré potřebné dokumenty a certifikace.

Plníme požadavky legislaslativy ČR i EU.

Možnosti dodání

Osobní převzetí, výdejní místa Zásilkovny i řada dopravců jsou samozřejmostí.

Partnerské pěstírny či osobní rozvoz jen u nás!

Poradenství pro pěstitele

Při potížích s úřady poskytneme naše konexe pro bezproblémové a rychlé řešení situace.

Ochotně poradíme s pěstováním nováčkům i profesionálům.